header terapiereiki

EFT a děti

Kromě problémů, které EFT řeší, a které se samozřejmě vyskytují i u dětí, se mohou pomocí techniky EFT řešit i další specifické potíže týkající se výhradně dětí:

Strachy z odloučení, ze školy, ze tmy, z příšer a duchů atd.
Poruchy učení, dyslexie atd.
Poruchy koncentrace, neklid, tiky, okusování nehtů atd.
Poruchy spánku, noční můry atd.
Různé pomočování, poruchy řeči, cestovní nevolnost atd.

EFT u dětí se provádí rozdílným způsobem podle jejich věku. Často lze využít přirozenou dětskou zvědavost, hravost, kreativitu.

Terapie EFT s malými dětmi

U miminek je vhodné se naladit na indispozici dítěte, a pak poklepávat body přímo na matce (dítě a matka tvoří jeden energetický systém) a dítěti předávat láskyplnou energii. Maminka drží dítě ve své náruči. Velmi dobré EFT využít u prořezávání zoubků. „I když mám tyto bolesti, protože se mi prořezává zoubek, uvolňuji se a vypouštím ze sebe tuto bolest.“ Při tvoření frází – mluví se ve smyslu dítěte a přijímá se např. „I přesto, že Toníčka bolí bříško, mám ho ráda a přijímám ho.“

Při práci s dětmi do 7 let se nejdříve odťukává matka, na ní jsou největší strachy, pokud to nepomůže potom pracujeme s dítětem.

Při práci s malými dětmi používáme terapeutického medvídka, na kterého „ťukáme“ v přítomnosti dítěte. Medvídek má problém a my ho s dítětem řešíme. V případě, že menší děti akceptují poklepávání na akupresurní body na svém těle, pracujeme klasickovu formou při práci s touto technikou, přičemž vyslovuje přitom sami nebo s dítětem „kouzelné formulky“ jako např. „I přesto, že mě bolí bříško, jsem maminčin hrdina.“

Terapie EFT s dospívajícími dětmi

Je nutné, aby dítě s terapií souhlasilo.

Je však možné pracovat i tak, že dítě není při terapii vůbec přítomno. A to i v případě dospívajících dětí, jejichž problém rodiče trápí a samo dítě nechce terapii podstoupit.

Pracujeme s tím, kdo problém „řeší“ a koho se dotýká. Dospívající dítě často některé věci jako problém nevnímá, zatímco matku, otce to trápí. Řešíme tedy problém rodičů a jejich pocity s tím související. Pokud své pocity změníme na pozitivní, změní se i okolnosti a lidé okolo nás.

Velmi často jsou problémy dětí propojené s problémy rodičů.